روش کنترل ذهن

کنترل ذهن به قدری مهم است که به جرأت میتوان گفت: اگر فردی بتواند به خوبی به این مهارت دست پیدا کند و کنترل ذهن خود را در دست بگیرد، حتماً موفقیت را از همیشه به خود نزدیک‌تر خواهید دید.
در واقع تسلط بر ذهن به شما کمک می‌کند که بتوانید خودتان برای زندگی خود تصمیم بگیرید و مسیرتان را به درستی انتخاب کنید. به همین دلیل ما هم در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل این مسئله را بررسی کنیم و ببینیم چطور می‌توانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم.

ذهن مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری است که شامل هشیاری، تصورات، ادراک، تفکر، قضاوت، زبان و حافظه می‌شود و معمولاً آن را وجود توانایی هوشیار بودن و اندیشه تعریف می‌کنند.
جالب است بدانید ذهن دربرگیرنده‌ی قدرت تصور، تشخیص و قدردانی است و مسئولیت پردازش احساسات و عواطف را برعهده دارد که منجر به عملکرد و نوع رفتار افراد می‌شود.
همچنین ذهن موجودات را قادر می‌سازد تا به آگاهی درونی برسند، به خصوص در محیط پیرامونشان برای دریافت و پاسخ به محرک‌های عامل و برخوداری از هشیاری که شامل تفکر و احساسات می‌شود.

کنترل ذهن چیست؟

شما می‌توانید کنترل ذهن خود را به دست بگیرید. در واقع تنها کسی که می‌تواند به ذهن شما خوراک بدهد و آن را در مسیر مشخصی به سمت جلو ببرد، خود شما هستید. این شما هستید که تعیین می‌کنید چه چیزهایی در ذهن شما باقی بمانند و یا ذهن شما در چه مسیری حرکت کند. شما هستید که مشخص می‌کنید ذهن‌تان محل پرورش افکار مثبت باشد یا منفی.
به عنوان مثال: زمانی که با خود مرتباً اتفاقات منفی را مرور می‌کنید و یا اینکه مرتب در حال صحبت‌های ناامیدکننده هستید، به ذهن خود این فرمان را می‌دهید که در جهت اتفاقات منفی جلو برود. بنابراین می‌توانید کنترل آن را به راحتی به دست بگیرید.
کنترل ذهن یعنی کنترل تمام ورودی‌ها اعم از: تلویزیون، کتاب، روزنامه، خانواده، خود شما و هر چیز دیگری که اطلاعاتی را وارد ذهن شما می‌کند و به آن جهت می‌دهد.

قدرت ذهن

قدرت ذهن انسان بسیار فراتر از حد تصور شماست، به گونه‌ای که محال است کسی چیزی را واقعاً با تمام وجود خود بخواهد و به آن دست پیدا نکند. به این علت که زمانی که شما از ته قلب دوست دارید به چیزی برسید، کائنات این انرژی را از شما دریافت می‌کنند.
ذهن شما دارای انرژی‌هایی است که با کائنات و جهان هستی ارتباط مستقیم دارد. در اصل هر آنچه که از ذهن شما تراوش می‌کند در جهان بیرون به حقیقت خواهد پیوست.
اگر شما مدام به اتفاقات منفی فکر کنید، بدون شک برای شما اتفاقات منفی رخ خواهد داد، اگر به اتفاقات مثبت فکر کنید همین طور خواهد شد. بنابراین هرگز نباید قدرت ذهن خود را دست‌کم بگیرید.
پس یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که هر چیزی که بتوانید در ذهن خود تجسم کنید بدون شک در جهان بیرون به واقعیت خواهد پیوست.

تفاوت ذهن و مغز

تصور کنید اگر مغز شما مانند یک اتومبیل باشد، این ذهن شماست که راننده است. بنابراین ذهن شماست که همه کاره می‌باشد. برخی فکر می‌کنند که مغز در بدن انسان همه فعالیت‌ها را کنترل می‌کند، اما در اصل این باور خطاست. چیزی که در بدن شما همه چیز را کنترل می‌کند در اصل ذهنتان است.
بنابراین ذهن فرمانروای جسم شما می‌باشد، این ذهن شماست که می‌تواند همه چیز را در پیش روی شما مرئی کند و به همه چیز وجود خارجی ببخشد. افکار شما از ذهن شما سرچشمه می‌گیرند.

فواید کنترل ذهن

شما وقتی بتوانید کنترل ذهنتان را دست خودتان بگیرید، اتفاقات بسیار خوبی برایتان خواهد افتاد و می‌توانید به وسیله کنترل ذهن، کنترل تمام قسمتهای زندگیتان را در دست بگیرید. در ادامه به بیان 3 مورد از مهمترین فواید کنترل ذهن خواهیم پرداخت.

1. رهایی از تاریکی

زمانی که ذهن شما درگیر باشد و نتوانید آن را کنترل کنید، دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. از جمله این که مرتب ذهن شما حولِ مسائل منفی خواهد چرخید و انرژی‌های منفی را نیز برای شما جذب خواهد کرد.
به همین علت، مدام احساس سردرگمی خواهید داشت و نخواهید توانست حال خوبی داشته باشید. به همین علت است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن رهایی از تاریکی‌ها می‌باشد.

2. افزایش یادگیری

اگر بتوانید ذهن خود را کنترل کنید، می‌توانید تمرکز بهتری نیز داشته باشید. به همین دلیل است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن، بالا رفتن قدرت یادگیری شما می‌باشد.
زمانی که شما تمرکز نداشته باشید و مدام به مسائل مختلف فکر کنید، بدون شک نمی‌توانید مطالب را به خوبی یاد بگیرید. به همین علت مهم است که به خاطر داشته باشید با کنترل ذهن‌تان می‌توانید قدرت یادگیری خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

3. افزایش احتمال رسیدن به موفقیت

اگر ذهن خود را کنترل کنید و به مسائل مثبت فکر کنید، احتمال رسیدن شما به موفقیت چندین برابر می‌شود. زیرا در صورتی که بتوانید کنترل خوبی بر روی ذهن خود داشته باشید، می‌توانید بسیار بهتر بر روی مسیر رسیدن به اهداف‌تان تمرکز کنید و از سوی دیگر با کنترل ذهن خود و نگه داشتن آن در مسیر مثبت، قطعاً انرژی شما بالاتر خواهد بود.
بنابراین می‌توانید با توان بیشتری فعالیت کنید و مسیر رسیدن به موفقیت را طی کنید.

چگونه ذهن خود را کنترل کنیم؟

حالا که به خوبی با مفهوم ذهن، تسلط بر ذهن، تفاوت ذهن با مغز و فواید کنترل ذهن آشنا شدیم، فکر می‌کنم بهترین زمان باشد برای این که راههای کنترل ذهن را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانیم با استفاده از آنها، موفقیت را از همیشه به خودمان نزدیکتر ببینیم.
5 مورد از مهمترین گام‌های کنترل ذهن عبارتند از:

1. مهمترین گام برای تسلط بر ذهن

تا به حال دقت کرده‌اید وقتی می‌خواهید به شخصی نزدیک شوید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید، ابتدا سعی می‌کنید نسبت به ویژگیهای شخصیتی آن فرد آگاهی کسب کنید؟
برای اینکه بتوانید ذهن را تحت تعلیم خود قرار دهید و به شادی که مدنظرتان هست دست پیدا کنید، ابتدا باید شناخت کافی از ذهن و ساختار آن داشته باشید.
ذهن ماهیت مادی ندارد. در واقع افکار، احساسات، تخیلات، ادراک و آرزوهای شما همان ذهن شما هستند که از دو بخش تشکیل شده: بخش خودآگاه و بخش ناخودآگاه.
الف. بخش خودآگاه: اعمال ارادی شما تحت کنترل این قسمت هستند. مثل مطالعه کردن، غذا خوردن، تماشای فیلم و …
ب. بخش ناخودآگاه: کارهای غیرارادی شما از این قسمت منشأ می‌گیرند. مثل زمان‌هایی که فکر می‌کنید ، دچار احساس غم یا شادی می‌شوید و …
بخش ناخودآگاه ذهن شما دارای قدرت هست و شما برای اینکه بتوانید در مسیر رسیدن به اهدافتان گام بردارید، باید بر این قدرت تسلط پیدا کنید و از آن که به منطقه‌ی امن ذهنی نیز معروف است خارج شوید.
باید بتوانید افکارتان را کنترل کنید، چون زندگی شما همان طور جلو خواهد رفت که افکار شما پیش می‌روند.

2. شناخت افکار آزاردهنده

چه چیزی باعث می‌شود ذهن شما مدام به سمت افکار منفی حرکت کند؟
برای از بین بردن احساسات ناخوشایند، باید منشأ آنها را پیدا کنید. لازم است آگاهی داشته باشید که این افکار از کجا و چطور به ذهن شما راه پیدا می‌کنند.
ممکن است عواملی مثل: تجربه‌های تلخ گذشته، تاثیر اطرافیان، عدم موفقیت در موضوعات مشابه و خیلی عوامل دیگر، ایجادکننده‌ی این حس و حال بد باشند و اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی پایین بیاورند. سرچشمه‌ی این موضوع را پیدا کنید و مطمئن باشید دلیلی وجود ندارد که چون گذشته باب میل شما نبوده، آینده هم همان قدر تلخ و آزار دهنده باشد.

3. به ذهنت بگو: همین که هست

شرایط فعلی شما تغییر نخواهد کرد. در حال حاضر باید آن را بپذیرید. شما نمی‌توانید در برابر واقعیت‌های فعلی زندگیتان ایستادگی کنید، اما می‌توانید با پذیرش آنها، تمرکز کنید و راه‌حل‌های زیادی برای رفع مشکلات و تبدیل سختی‌ها به خوشی‌ها پیدا کنید.
فرار کردن از واقعیت‌های موجود هرگز به شما کمکی نخواهند کرد و در واقع باعث خواهند شد ذهن شما درگیر ترس ها و استرس‌های زیادی شود و شما را به سمت تباهی سوق دهد.
شجاع باشید و برای تغییر شرایط شجاعانه تصمیم بگیرید. با ذهنی آرام و آماده به سمت تغییرات مثبت گام بردارید.

4. تخیل و قدرت ذهنی

شاید باور نکنید اما تخیلات شما یکی از مهمترین ابزارها برای رسیدن به موفقیت هستند. این تخیلات به ذهن ناخوآگاه شما برای به کار افتادن قدرت جادویی که درباره‌ی آن صحبت کردیم، کمک می‌کنند و بر اعمال شما تأثیر مستقیم خواهند گذاشت.
زمانی که شما درباره‌ی یک موضوع شروع به تخیل و رؤیاپردازی می‌کنید، موضوعات دیگر به طور خودکار از ذهن شما حذف می‌شوند.
فراموش نکنید به هر چیزی عشق بورزید، در واقع به آن قدرت داده‌اید و به زودی در زندگیتان پدیدار خواهد شد. پس به رؤیاهایتان عشق و محبت داشته باشید تا به آنها قدرت لازم برای پدیدار شدن در زندگی‌تان را بدهید.
تخیل شاید کمی کودکانه به نظر برسد، اما فراموش نکنید این موضوع به شدّت جدی هست. به سادگی از کنار آن عبور نکنید.

5. اکنون زمان اقدام کردن فرا رسیده

خب حالا که سرچشمه‌ی افکار منفی را پیدا کردید و با آنها رو به رو شدید، شرایط فعلی را پذیرفتید و تصمیم‌های خوبی اتخاذ کردید، نوبت به اجرای این تصمیم‌ها می‌رسد.
دست به کار شوید و برای شروع کارهای جدید گام بردارید. مطمئن باشید قدرت اعجاب‌انگیز تخیل و مثبت‌اندیشی به کمک شما خواهد آمد و مسیر درست را به شما نشان خواهد داد. نگران نباشید، شما قدرت جادویی ذهنتان را به کار انداخته‌اید. پس بدون شک به مقصد خواهید رسید.
مثبت اندیش باشید و اجازه ندهید افکار منفی، شیرینی رسیدن به رؤیاهایتان را از شما دریغ کنند. ذهن شما هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند شما را تا بینهایت بالا ببرد.

چگونه افکار خود را کنترل کنیم؟

شاید اکنون برای بسیاری از شما این سؤال پیش آمده باشد که آیا روشهای کنترل ذهن، با تکنیکهای تشلط بر افکار یکی هستند؟
در جواب باید بگویم بله؛ شما زمانی که بتوانید ذهن خودتان را کنترل کنید، در واقع کنترل همه چیز را در دست می‌گیرید و علاوه بر تسلط بر رفتار و اعمال و کارهای خودتان، می‌توانید افکارتان را هم کنترل کنید.
بسیاری از افرادی هم که به دنبال راههای کنترل فکر خود هستند، می‌خواهند به فردی مثبت اندیش تبدیل شوند و با این مثبت اندیشی، حال خوبی را تجربه کنند.

ذهن ناخودآگاه شما برای کنترل ذهن

بعد از این که این 5 راه را برای تسلط بر ذهن انجام دادید و توانستید کنترل ذهن خودتان را در دست بگیرید، زمان آن می‌رسد که از موفقیتتان لذت ببرید. این تکنیکها دستیابی به موفقیت را برای شما از همیشه آسان‌تر می‌کنند.
امیدوارم با عملی کردن آنها، اتفاقات خوبی برایتان بیفتد. شک نکنید که موفقیت برازنده شماست…

این مقاله را هم بخوانید!  رسیدن به خواسته ها

دیدگاهتان را بنویسید