کنترل ورودی‌های ذهن

ذهن ما انسان‌ها نقش بسیار مهمی در موفقیت یا شکست‌مان ایفا می کند.
کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارد که درباره قدرت ذهن و تاثیر آن در زندگی بحث می‌کنند. اما من دوست دارم از یک دریچه خیلی ساده به این موضوع نگاه کنم و به شما نشان بدهم که کنترل ورودی‌های ذهن چه تاثیر بزرگی در زندگی‌تان دارند.
مهم نیست این ورودی‌ها منفی یا مثبت باشند. در هر صورت کار خود را انجام می‌دهند و شما را به سمت اتفاقات خوب یا بد می‌برند.

حتما شما هم در اطراف خود افرادی دیده‌اید که به فیلم‌های ترسناک و خشن و یا اخبار حوادث علاقه‌مند هستند. از طرف دیگر افرادی وجود دارند که روز خود را با کلیپ‌ها و نوشته‌های مثبت و انگیزشی شروع می‌کنند و در طول روز در تلاشند تا خود را مثبت نگه دارند.
خب این دو گروه چه تفاوتی با هم دارند؟

بیایید با هم به سراغ آزمایش ساده‌ای برویم که دارن هاردی برای نشان دادن قدرت ذهن و تاثیر ورودی‌ها بر ذهن انجام داد.
دارن ذهن را به یک لیوان خالی تشبیه کرده و با انجام یک آزمایش نشان داده که این ما هستیم که تعیین می‌کنیم چه ورودی وارد ذهن‌مان شود.
یک لیوان خالی را در نظر بگیرید. حالا داخل این لیوان را پر از چیز مضری مثل نوشابه می‌کنیم. این نوشابه داخل لیوان مثل اخبار حوادث و ترسناک، برنامه‌های پوچ و بیهوده و اطلاعات غیرضروری و ناامیدکننده هست‌.
حالا لیوان پر از نوشابه را جلوی چشم‌های خود بگیرید. چه می‌بینید؟ شما دنیا را از یک دریچه تیره و تار خواهید دید. در حقیقت ورودی‌هایی که وارد ذهن‌تان می‌کنید، این بلا را سر شما می‌آوردند.

حالا بیایید یک بطری آب را روی این لیوان پر از نوشابه بریزیم. هر چه آب بیشتری روی لیوان نوشابه بریزیم رنگ آن شفاف‌تر و شفاف‌تر خواهد شد و بالاخره تمام نوشابه آن بیرون می‌رود و رنگ داخل لیوان سفید و زلال می‌شود.
خب حالا اگر این لیوان را جلوی چشم‌مان بگیریم چه اتفاقی می‌افتد؟ می‌توانیم اطرافمان را از یک دریچه زلال ببینیم‌.
این آب زلال و شفاف در حقیقت همان داستان‌های انگیزشی، پیام‌های امیدوارکننده، اطلاعات مفید و انرژی بخش و درس‌های زندگی افراد موفق است.

این آزمایش ساده به ما نشان می‌دهد ورودی‌هایی که وارد ذهن‌مان می‌کنیم و فکر می‌کنیم تاثیر خاصی در زندگی ما ندارند، در واقع دید ما را به زندگی می‌سازند‌.
اگر ما ذهن‌مان را پر از چیزهای مضری مثل نوشابه کنیم، دنیا برایمان هر روز تیره‌تر و تاریک‌تر خواهد شد، امیدمان را از دست خواهیم داد و به پوچی می‌رسیم و یک آهنربا برای اتفاقات بد خواهیم شد.
اما اگر روش کنترل ورودی‌های ذهن را فرا بگیریم و فکر ما پر از افکار زلال و شفاف مثل پیام‌های مثبت و امیدبخش باشند، دید ما هم به زندگی مثبت خواهد شد و آهنربای اتفاقات خوب خواهیم بود.

خیلی از ما زود به زود به سراغ کمد لباس‌هایمان می‌رویم و لباس‌های کهنه را دور می‌ریزیم و لباس‌های جدیدی به جای آنها می‌خریم‌. ولی جالب اینجاست، بعضی از باورهای منفی که از بچگی یا از هر سن دیگری در ما رسوخ کرده‌اند را بیشتر ما آدم‌ها تا آخر زندگی بدون تغییر همان‌جا رها می‌کنیم.
خب الان وقت آن است که به سراغ کنترل ورودی‌های ذهن و پالایش افکارتان بروید و اگر آن را پر از اطلاعات بیهوده و پوچ، غیرمفید و منفی کرده‌اید، یک خانه تکانی اساسی در ذهن‌تان انجام دهید و ذهن‌تان را خالی از نوشابه کنید و به جای آن آبی شفاف در ذهن‌تان بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید